748 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Grund til frygt for kinesisk spionage? Grund til frygt for kinesisk spionage?

" Det har vakt bekymring fra flere sider, at den kinesiske telegigant har kontrakt med TDC om at opbygge det danske 5G-netværk i Danmark.

Anklager om spionage - aktualiseret af anholdelser i Polen og Canada - har fået kinesiske Huawei i vælten den seneste tid, og i flere lande bliver techgiganten betragtet som en decideret sikkerhedstrussel."


http://nyheder.tv2.dk/samfund/2019-01-23-kinesisk-mobilgigant-afviser-dansk-frygt-for-spionage

"Noget, som ellers har vakt så megen bekymring blandt de danske folketingspolitikere, at forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) tirsdag blev kaldt i samråd om emnet.

- Der er da bekymrende elementer, for det 5G-net, vi skal installere, er jo meget, meget omfattende og skal blandt andet styre selvkørende biler, styre vores forskellige ting i hjemmet, rumme store offentlige registre og så videre, lød det fra Claus Hjort Frederiksen, der afviste at skære Huawei ud af projektet.

Det vil både være dyrt og besværligt, forklarede han"



Mon det er klogt at lytte til Hjorten her, vi er sårbare, og i krig og kærlighed gælder jo alle kneb. smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Mounting of curtain rod 300 kr.
  • Anlæg af græsplæne 5.000 kr.
  • Hjælp til montering af ny vaskemaskine og ny opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Hænge 3 lamper op😊 500 kr.
  • Elektriker 700 kr.
  • Afmontering og montering af opvaskemaskine (plus fix af tilkalket vandhane) 1.250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Grund til frygt for kinesisk spionage?
  • #3   23. jan 2019 # 2

    Så skal vi bare afgøre, hvem vi helst vil ha' udsætter os for spionage... smiley


  • #5   23. jan 2019 Det har du sikkert ret i, Claus, så sender vi da bare nogle misinformationer ud, hvis det ikke kan være anderledes... smiley

  • #7   23. jan 2019
    5G netværket, er bare lidt mere omfattende. Det vil komme til at styre hele vores digitale infrastruktur (energiforsyning/styring) Herudover, kan man hvis man vil aflure firmahemmeligheder (patenter, produktudvikling f.eks) . Lukke ned for al internetkommunikation, koordinering inden for forsvaret og meget, meget mere.

    Og det er altså lidt uhyggeligt...


Kommentér på:
Grund til frygt for kinesisk spionage?

Annonce