personlig holdning. opgave hjælp :D personlig holdning. opgave hjælp :D
hejsa. sidder og kæmper med min større skriftlig opgave.
mit problem er at jeg ikke er sikker om nedenstående udtrykker en personlig holdning ( ikke tilladt) eller ej... hva syntes i ?
se bort fra stavefejl.
mvh
Holdningen til abort er som før sagt tydeligt ændret. I dag er abort mere et spørgsmål om etik og mindre et spørgsmål om kvindens rettigheder. Men hvorfor har debatten ændret sig på denne måde?
De nye metoder indenfor scanninger og undersøgelser, f.eks. 3d-scanninger. Kan muligvis forklare etikkens store rolle. Vi har i dag muligheden for at se barnets ansigtstræk længe før fødslen og vi får billeder med hjem efter en scanning på sygehuset. Et foster bliver i dag tillagt flere menneskelige kvaliteter end man gjorde førhen, aborten bliver et etisk dilemma. Når man kigger på den generelle abortkvotient samt det samlede antal af aborter, er der med enkelte udtagelse, en general nedgang i begge siden 1975. I 1975 var det samlede antal af aborter 27884, mens det i 2006 var nede på 15053. Grunden til de faldende tal kan være mange. En mulighed er at der er bedre og mere sikre præventionsmidler i 2006 end i 1975. Men en del af faldet kan muligvis også findes i den mere og mere etiske debat i samfundet, samt en bedre mor-barn relation gennem graviditeten grundet de mange scanningsmuligheder nutidens teknologi tilbyder.
apr 2007
Følger: 1 Emner: 29 Svar: 485
Flot arbejde
personlig holdning. opgave hjælp :D