Bad Boys. Bad Boys.
SLEMME DRENGE.
Jeg blev lidt pikeret i går, da jeg var på kanal rundfart med fjernbetjeningen. Der var en trailer om et nyt program der hed "Bad Boys" . Det handlede om kvinder der udelukkende ville have nogle steroid pumpede og slemme mænd.
Jeg kom til at tænke på det vi drøftede i går om utilpassede børn og unge. Er det en følge af en for vattet opdragelse, at nogle piger søger efter en fast hånd, nogle der sætter dem på plads og tager føringen. De underkaster sig så mandens vilje, derved slipper de for at tage stilling til mange ting.
Eller er det en form for fader erstatning, ja jeg kan ikke blive enig med mig selv om det er det ene eller det andet, men mærkeligt er det at nogle kvinder opsøger noget som alle vi andre kan gennemskue vil skabe problemer i fremtiden
.
Når man læser at en vis massemorder, jeg vil ingengang nævne hans navn her, får besøg i fængslet af sex lystne kvinder, der oven i købet senere får et barn med ham, så bliver man rystet. For det, er på trods af ,at man ved hvad der er gået forud. Det er da fuldstændig sindsygt, hvad tænker den slags kvinder på.
Senere, hvis der kommer børn ud af sådan et forhold, kan der let opstå problemer og så er det hen på krise centeret, Jeg er virkelig overrasket over at der er kvinder der går efter den slags mænd, er det på grund af at skilsmisser er blevet en helt almindelig dagligdags konsekvens af et ægteskab. Hvad søger disse kvinder. Jeg kan ikke gennemskue det.
jan 2019
Følger: 7 Følgere: 31 Emner: 84 Svar: 586
Det har du da ret i, Kisser, vi er jo kommet over den alder, hvor vi tror på storken.
dec 2014
Følger: 5 Følgere: 106 Emner: 25 Svar: 1.193
Det er mig en gåde.
Jeg har en mistanke om at de forbinder maskulinitet med voldelig adfærd, men jeg skal ikke kunne sige noget, jeg ikke har belæg for... Er ikke den type.....
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
dec 2014
Følger: 11 Følgere: 87 Emner: 453 Svar: 3.707
Samtidig ser disse kvinder den slags 'bad boys' som nogle der kan beskytte dem mod andre.
jan 2015
Følger: 45 Følgere: 141 Fotoprofiler: 1 Emner: 143 Svar: 2.766
Blogger
Tilmeldt:
dec 2014
Følger: 14 Følgere: 259 Emner: 445 Svar: 9.927
Men jeg tror også, at deres valg hænger sammen med deres opvækst, hvor nogle måske slet ikke har været i kontakt med deres far, eller kun meget lidt, oplevet vold i hjemmet og andet mindre godt, hvor der heller ikke er blevet sat grænser for dem selv.
Nogle giver udtryk for, at de vil have en mand, der kan sætte dem på plads, som om det kun er muskler, der kan det, alene sådanne udtalelser siger meget. Jeg forstår heller ikke altid mit eget køn. Men selvværd har de ikke noget af.
Muskler kan godt gå hen og blive for store, så det bliver grimt, hvor de ikke kan få noget tøj, som sidder godt. Men store muskler og store tatoo giver nok også masser af falsk selvtillid. Se mig lige, jeg er edermame sej
dec 2014
Følger: 5 Følgere: 106 Emner: 25 Svar: 1.193
Blogger
Tilmeldt:
dec 2014
Følger: 14 Følgere: 259 Emner: 445 Svar: 9.927
Bad Boys.