Eks'en spøger stadig Eks'en spøger stadig
Hey.
Jeg opretter dette indlæg i håb om at nogen af jer kan give et nogenlunde seriøst og sagligt råd
Da jeg var 16 år fandt jeg sammen med en rigtig sød pige. Vi var hinandens første kærester og det var bare fryd og gammen. Vi var sammen i 2 år, hvorefter jeg slog op med hende. Jeg slog op fordi jeg var begyndt at blive lidt bange for at det skulle ende med at vi blev gift og fik børn uden nogensinde at have "prøvet" andre piger/fyre. Måske en lidt underlig grund, men sådan havde jeg det nu engang.
Det er nu 1½ år siden jeg slog op. De første par måneder efter bruddet endte det som regel altid med at vi var sammen hvis vi mødtes i byen og lignende, og som regel gik vi også med hinanden hjem og "sov". Det gik dog lidt i sig selv, og vi snakkede mindre og mindre sammen. Vi har begge været single lige siden jeg slog op.
Nå, men det forholder sig sådan at jeg stadig tænker på hende. Gennem det sidste 1½ år har jeg på en måde sørget for at holde hende lidt ti ilden, altså flirte lidt og sådan. Jeg ser hende på en måde stadig som "min" pige som ingen andre skal røre. Begynder hun at vise lidt interesse for en anden fyr eller en anden fyr viser interesse for hende bliver jeg simpelthen så jaloux og så skriver jeg lige nogle beskeder til hende og sådan for lige at bekræfte mig selv i at jeg stadig kan få hende hvis jeg vil.
Det holder jo hverken for hende eller for mig, men jeg aner ikke om det virkelig er hende jeg vil. Jeg er nok bare træt af ikke at have nogen at gå i seng med om aftenen og vågne op med i weekenderne til en hyggelig dag. Jeg vil tro jeg forbinder hende med de ting, og derfor automatisk savner hende. Til sommer går jeg ud af gymnasiet, og skal ind og aftjene min værnepligt, mens hun stadig går i skole. Der vil altså i det næste år ske en hel masse i mit liv og jeg vil møde en hel masse nye mennesker. Derfor er jeg også i tvivl om det vil være en dårlig ide at tage hende tilbage nu? Mon ikke jeg vil bare vil blive træt af det når jeg har fået mit "behov" for lidt hyggelig kærestenusseri opfyldt? Jeg kan jo ske at møde en rigtig sød pige nu hvor jeg kommer ud i verden.
Men igen, jeg kan sq ikke lade være med at ´tænke på hende, specielt hvis hun viser interesse for andre. Så går jeg helt i selvsving.
What to do?
maj 2007
Følger: 1 Emner: 12 Svar: 189
mar 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 3 Svar: 241
"Mon ikke jeg vil bare vil blive træt af det når jeg har fået mit "behov" for lidt hyggelig kærestenusseri opfyldt? Jeg kan jo ske at møde en rigtig sød pige nu hvor jeg kommer ud i verden."
:o)
nov 2007
Følger: 5 Følgere: 8 Emner: 4 Svar: 64
/ Lianna
maj 2007
Følger: 1 Emner: 12 Svar: 189
Modesty: Ja det er nok rigtigt. Vi bor i en forholdsvis lille by og går på samme gymnasium, så det er ikke nemt at undgå hinanden.
Kasper: Hvad mener du med specielt? Vi var kærester som man nu engang er kærester
maj 2007
Følger: 1 Emner: 12 Svar: 189
maj 2007
Følger: 1 Emner: 12 Svar: 189
maj 2007
Følger: 1 Emner: 12 Svar: 189
jul 2007
Følger: 1 Fotoprofiler: 1 Emner: 32 Svar: 94
jan 2007
Følger: 1 Emner: 22 Svar: 118
jul 2007
Følger: 1 Fotoprofiler: 1 Emner: 32 Svar: 94
fortsat god dag
mar 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 157
maj 2007
Følger: 25 Følgere: 24 Fotoprofiler: 1 Emner: 29 Svar: 979
som du selv skriver er du bange for at 'hun låser dig fast hele din ungdom', så er det smart at fortsætte?
dét at du bliver så jaloux viser jo at du er glad for hende og ingen tvivl om det, men.. tror desværre det er forelskelsen du er forelsket i og ikke pigen. du kan jo stadig være glad for hende, det er jo klart, men mon ikke det er på tide at du giver hende en undskyldning for at 'lege sådan med hende' og gøre det klart for hende at i bare er venner? - for som pigerne herinde skriver, er det MEGET forkert at lade hende tro det ene og andet. i og med at det var dig som slog op må hun jo stadig være lidt glad for dig.
eks kærester - det er bare en ond cirkel man skal ud af. gik det ikke første gang, er det næsten umuligt at få det til at fungere igen.
feb 2007
Følger: 1 Svar: 130
Fedt det ik kun er mig der har slået op med en dame pga jeg var bange for det børne familie halløj hehe.
Gjorde det samme som dig næsten og holdt hende os "lidt" hen og fik bekræftet gang efter gang at jeg kunne få hende hvis jeg ville, kom aldrig videre, så til sidst droppede jeg kontakten helt og fandt en ny så var der ik mere i det.
Idag skriver hun så konstant til mig igen men svarer ik, da jeg har forklaret hende at venner ik er en mulighed for mig og kærester slet ik.
Men du skal jo self gøre hvad du selv føler, det var bare sådan jeg gjorde.
feb 2007
Følger: 1 Svar: 130
Netop fordi jeg er bange for at få følelser for hende igen og det vil jeg ik.
Der er sket en del ting som ik skulle havde været sket fra hendes side af og det kan jeg bare ik leve med igen.
Det var 8 år lige ud af vinduet hehe, men hellere det end og være ulykkelig.
Hun skriver os hun vil smadre min nye kæreste og sådan noget og det viser bare mig at hun ik er det værd mere og derfor snakker og svarer jeg hende ik mere.
Dertil kommer så os lige at 8 dage efter jeg fik min nylakerede bil hjem var der risset "Jeg elsker dig" ind i venstre dørside, og det er jeg os sikker på er hende.
feb 2007
Følger: 1 Svar: 130
Er sq mest ked af det med bilen hehe
Den står ved maleren igen igen
TB
feb 2007
Følger: 1 Svar: 130
Nej har ik blandet forsikringen ind i det, men jo den ville dække skaden hvis det var, men er så heldig og kende maleren så han maler det lige for mig da han alligevel skal lakere min scooter og lidt glasfiber jeg har bygget op inden i bilen
Men kan fortælle at en bil er flov og kører i når der står Jeg elsker dig på siden hehe.
feb 2007
Følger: 22 Følgere: 21 Fotoprofiler: 1 Emner: 65 Svar: 878
En af mine kammeraters søster lavede vidst også engang samme nummer på hendes eks.
Der var det bare ruko stafferinger over ALT på alle lakerede flader af bilen.
Den gik igennem forsikringen, men ved ik hvad det endte med...
feb 2007
Følger: 1 Svar: 130
Det sq mærkeligt de overhovedet kan finde på sådan noget for bilen kan da ik gøre for det hehe.
Skaden på min bil er heldigvis rettet igen har lige fået bilen igen idag
Trækker hun en nøgle i lakken på min bil igen blir det meldt næste gang det sikkert.
Det kan umuligt være så svært og forstå når det er slut og bare acceptere det
feb 2007
Følger: 22 Følgere: 21 Fotoprofiler: 1 Emner: 65 Svar: 878
Havde det ellers så godt sammen, indtil hun begyndte at få det dårligt.
Hun var sku en dejlig kæreste.
Men ved hun ik gør sådan noget ved min bil, da hun er blevet vild med især Cadillac efter vi begyndte at komme sammen, så det nænner hun ikke, hun ville knap ha jeg solgte den (:
feb 2007
Følger: 22 Følgere: 21 Fotoprofiler: 1 Emner: 65 Svar: 878
Hun gik for en uge siden søndag aften, og sagde slut, men det sluttede helt i dag hvor vi så hinanden igen og hun tog nogle af hendes ting med...
mar 2008
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 81
dec 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Fotoprofiler: 1 Emner: 25 Svar: 160
efter 1 måned kender man ikke engang hinanden fuldt ud :S ..
mar 2008
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 81
Eks'en spøger stadig