Tilflyttere Tilflyttere
Man kan undre sig at Jylland er attraktiv for tyskere i speciel grænselandet at flytte til Danmark. Vi ved jo at tyskere elsker den danske kystlinje - men lige at slå teltpælene ned i Danmark er en stor ting for en familie.
Jeg beklager det ikke - det er positivt, da de nok er i arbejde og køre over grænsen i job hver dag eller har et i Danmark.
Har kun en oplevelse fra Portugal, ved en strand, hvor en tysk familie havde lavet deres egen "bunker" som betyder at de har en masse "senge" som de har omkranset deres område på stranden. Det kan man så bare grine af. Specielt har jeg ikke mødt nogen tyskere i Mellemøsten - som "bunker" sig ind for lige at pisse deres område af.
Men jeg da ragende ligeglad med det. På trods af det elsker jeg Tyskland - når man læser flere steder på nettet hvor folk harcelere mod den tyske befolkning som i grunden ikke har en pind med 2 verdenskrig at gøre så kan man bare grine af dem. Efterkommere har intet med det at gøre.
Men Tyskland har jo sit at gøre med al den ballade med indvandre og flygtninge som absolut ikke vil tilpasse sig, som så mange andre lande i EU.
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
jan 2019
Følger: 7 Følgere: 31 Emner: 84 Svar: 586
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
jan 2016
Følger: 2 Følgere: 15 Emner: 6 Svar: 89
Emnet kan let komme til at handle om følelser og mavefornemmelser og uden nuancer
ala Den korte Avis eller Støjberg, fx bønneindkald fra moskeer
.
Der kan fx osse findes eksempler på nynazistiske angreb på muslimer i såvel Tyskland som i Europa.
Her imidlertid et godt billede om lighedsdebatten
https://imgur.com/a/UCfOQEO
Tilflyttere