Fra Facebook {{forumTopicSubject}}
Vi kommer nok desværre ALDRIG til at høre vores statsminister være klar nok i mælet (uanset om det er rød eller blå) til at sige det samme som statsminister Julia Gillard (AP) i Australien udtalte:
"Dette er VORES nation, VORES land og vi har VORES måde at leve på. Vi vil give alle indvandrere muligheden for, at nyde godt af alt dette. Men dersom du er en indvandrer som klager, syder og brokker dig over VORES flag, VORES ed, VORES tro eller VORES måde at leve på, vil jeg på det stærkeste opfordre dig til at benytte dig af en anden rettighed, og det er retten til at forlade landet. Dersom du ikke føler dig tilpas her, så REJS. Vi tvang dig ikke til at komme. Du valgte selv at være her"
mar 2007
Følger: 12 Følgere: 12 Emner: 24 Svar: 453
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Hvis nu du af en eller anden grund pludselig stod på gaden, uden tag over hovedet, og du får lov til at bo hos en kammerat, begynder du sgu da heller ikke at brokke dig over, at du f. eks synes hans gardiner er grimme, og at de skal skiftes ud.
Der står da overhovedet ikke noget om, at indvandrere er skyld i noget som helst, der står bare at de skal lade være med at brokke sig over hvordan de gør tingene, når de selv har valgt at tage til Australien
mar 2007
Følger: 12 Følgere: 12 Emner: 24 Svar: 453
På ingen måde?
mar 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 24 Svar: 64
Det ku være min næste tus det der
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
Sikke en gang lort hun fyre af. Er hun selv klar over, hvor meget indvandre, som er en betegnelse for personer af anden nationalitet end Australsk, har ændret landet?
Iøvrigt så er det vel hende selv, som skal skride, hvis hun ikke efterlever aboriginals levemåde. Dobbeltmoralen længe leve!
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
Er det ikke dig, som er helt væk? Hvordan kan en indvandre, som hende diktere, hvordan tingene skal være?
Nej hun brokker sig ikke over aboriginals, da de alligevel ikke kan leve på deres måde mere. Det har blandt andet hun og mange før hende smadret.
Så hvad med at sætte dig ind i tingene selv...
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Desuden, så er der stadig aboriginals der lever sådan som de har gjort siden tidernes morgen. Det er rigtigt, at der ikke er mange tilbage, men du kan da overhovedet ikke sammenligne de to ting.
At Australiens indfødte befolkning er ved at forsvinde pga. mange generationers indvandring, er da på ingen måde det samme som en person der flytter til Australien, og så begynder at brokke sig over den måde befolkningen nu engang har valgt at køre tingene.
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
Fordi hun selv er indvandre evt? En indvandre der prøver at belære andre, som søger lykken i et land, som hun selv eller hendes bedsteforældre har gjort.
Come on kender du ikke historien om aboriginals? De har aldrig været behandlet pænt eller respekteret. Det er deres land, så alle andre burde indordne sig efter dem.
Okay så siger vi det...
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Hvis en person fra mellemøsten rejser til Danmark, og begynder at brokke sig over at de danske kvinder godt må vise deres hår, bør han holde sig væk. Det er DET hun snakker om, og det har fandeme da ikke en skid at gøre med det du snakker om.
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Hun mener jo selvfølgelig at sådan noget som indvandrere der f. eks kommer til Australien og forlanger Sharia-lovgivning indført, skal holde mund og smutte tilbage hvor de kom fra.. Nu var det er lidt overdrevet eksempel, men var for at fremme forståelsen.. Synes sgu ikke du tænker dig om, hvis du tolker det som at alle indvandrere bare skal tie stille, og ikke må blande sig i noget som helst, for det er da soleklart, at det ikke er det hun mener.
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
Okay kloge giver op. Nogle mennesker fatter bare ikke en pointe, fordi deres hjerne er så dobbeltmoralsk, at den hele tiden er nødtil at finde undskyldninger for deres udtalelser og handlinger.
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Jeg har da på intet tidspunkt i denne samtale, fundet på en undskyldning for noget som helst. Jeg forstår udmærket godt din pointe, jeg er bare dybt uenig, og synes du tolker det hun siger HELT forkert.
Ja selvfølgelig giver du op, er da klart du ikke har et fornuftigt modspil at komme med..
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
maj 2009
Følger: 16 Følgere: 15 Emner: 159 Svar: 4.037
Jeg kan sagtens gennemskue fællen i dit spørgsmål. Men så lad mig stille det anderledes op. Hvornår er noget brok, og hvornår er noget konstruktivt kritik?
Alt er brok i DK, når det kommer ud af munden på en person med en forkert hudfarve. Konstruktiv kritik kan i DK kun komme fra en hvid mand. Så har den hvide mand altid ret? Eller er den hvide mand så selvfed, at han ikke længere forstår ordet globalisering?
Jeg mener stadigvæk, at det er dobbeltmoralsk, at en hvid person i Australien beder andre indordne sig under vedkommendes regler og leve forhold, når man ser på den hvide mands historie i Australien.
nov 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 94
Du kunne sige at hun var dobbeltmoralsk, hvis hun f. eks selv tog til Indien, og begyndte at brokke sig over at inderne ikke tror på den kristne gud, og ikke går i kirke hver søndag, for det synes hun at de skal. SÅ ville hun være dobbeltmoralsk..
Du kan da ikke hænge hende op på noget, som nogen andre har gjort, længe før hendes tid. Det ville være ligesom at kalde en hvid amerikaner dobbeltmoralsk, hvis han sagde at racister skulle straffes, for hans forfædre holdt jo slaver engang.. Det hænger jo ikke sammen
Fra Facebook