439 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

USA. USA.

Ja tænk at et land som USA ikke magter at søger for at befolkningen i delstaten Lousiana stadigt en uge efter at være orkanramt stadigt ikke har fået strøm og der tales om flere hundrede tusinder og tænker på hvordan vi vil råbe op i lille Danmark hvis vi fik sådan strømafbrydelse.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fjerne sæbedispenser fra håndvask 350 kr.
  • Sætte seng sammen 600 kr.
  • Løbende Gutavberg wc 1.280 kr.
  • Ophæng af spejlskab 650 kr.
  • Reparation af AEG vaskemaskine 1.000 kr.
  • Rengøring 1,5 time 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  USA.
  • #1   4. sep 2021 Leon

    Hvis man læser på amerikanske sider så er der indsat 25.000 folk til at genoprette elnettet. Men skaderne er så store at det nok tage lidt tid endnu.

    Selve værket er ikke ramt, men fra der og ud til forbrugerne er mange master væltet og transformere ødelagt. Så det er et kæmpe arbejde at retablerer master, ledninger, transformere.

    Al el er stort set luftbåren i USA, og ikke som i Danmark gravet ned, så vi ville ikke opleve den type nedetid i Danmark. Men det ville være en god ide at begynde at grave el ned, men USA er stor og ville koste fantasi milliarder som de åbenbart ikke gider bruge penge på.

    I Danmark er det svage led, transformer stationer, hvis de stod under vand så er det godnat med el i hele Danmark. Men det ville være en usandsynlighed at alle ville stå under vand., så det ville kun være lokale problemer.


  • #2   4. sep 2021 Polysl ja men USA plejer at være foran med mange ting - men ikke med deres el-net de skulle jo nok overveje at komme igang smiley

  • #3   6. sep 2021 Ps...

    Jeg glemte lige en ting....nedgravede el taber effekt jo længere ledningen er, det vil sige at man skal bruge transformator stationer for at bibeholde effekten. Måske derfor at USA forsætter med sit oldefar elnet.

    Men som en klog kineser sagde engang: rejsen starter med et skridt.

    Måske USA skulle starte med et skridt ad gangen. Det er også en øjenbæ med alle de træstammer og ledninger overalt - samt at det er for nemt at stjæle strøm og ikke en kæft opdager en ekstra ledning.


Kommentér på:
USA.

Annonce