180 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

De brådne kar i demokratiet. De brådne kar i demokratiet.

Da dette er egne betragtninger, er der intet link at henvise til.

Brådne kar, findes alle vegne, i alle samfundslag. Der er dem som forsøger at omgå love/regler ved smuthuller som der ikke lige er tænkt på, eller fortolker dem til egen fordel.

Har man status, er privilegeret, føler nogle også at det er helt iorden at man bevæger sig i gråzonen, tilmed overtræder den.

Her i emnet, mener jeg politikkere. Folketinget, såvel som kommunalpolitikkere, olign.

Politikkere er tjenere for folket, og deres loyalitet skal være for folket. Ikke loyalitet for partimedlemmer der handler forkert.

Der har efterhånden været mange sager omkring misbrug af midler, penge, boliger, dækken over hinanden, samt meget mere.

Nogle vil sige, jamen politikkere er jo bare mennesker og begår fejl som alle andre.

Absolut, for ingen er fejlfri. Men de fleste sager som har været omtalt, er ikke bare 'fejl', men direkte misbrug af status og magt.

Flere politikkere har brugt undskyldningen, jamen jeg vidste ikke/troede ikke/var ikke klar over.....!?

Hvis en almindelig borger siger sådan, alt efter omstændighederne naturligvis, men ellers så falder hammeren. For der er ikke noget der hedder det, iflg. love/regler.

Politikkere har magten, de lovgiver, laver regler som vi/ folket skal indrette os efter.

Der er mange almindelige priviligerede som upriviligerede mennesker, der ikke kunne drømme om at 'bøje en 5 øre', for at udnytte eller misbruge samfundets midler.

For at kunne stole på Politikkere, er de nødt til at holde deres 'egen sti' ren. Deres Parti, deres medlemmer, for ikke at kunne ses som utroværdige.

Ikke mindst deres åbenhed er vigtig, For alt det spinneri, dyre 'spindoktore', er latterlig.

Hvis I har lyst, så lad os få en debat omkring disse ting?

Hvordan I ser på det?










Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Mounting of curtain rod 300 kr.
  • Anlæg af græsplæne 5.000 kr.
  • Hjælp til montering af ny vaskemaskine og ny opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Hænge 3 lamper op😊 500 kr.
  • Elektriker 700 kr.
  • Afmontering og montering af opvaskemaskine (plus fix af tilkalket vandhane) 1.250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  De brådne kar i demokratiet.
Kommentér på:
De brådne kar i demokratiet.

Annonce