JevgeniJ Prigozjin. JevgeniJ Prigozjin.
Ja JevgeniJ PrigozJin må kaldes for at være loyal over for Wagner soldaterne og med tanken om alt det der sker og ikke sker i Rusland lige nu tænker jeg på om det bare er et spil for galleriet.
Og hvis det har gør er rigtigt tænker jeg på om de garantier Putin og hans Hvide Russiske lakaj Aleksandr Lukasjenko om ikke at gøre JevgeniJ PrigozJin + alle soldaterne fra Wagner gruppen noget og jeg tvivler på alt der kommer fra Putin og hans lakaj, ligeså kan jeg forstå at Wagner gruppen skal flyttes væk - altså længere væk end de 300 - 400 km de sku stå fra Moskva.
Og jeg tænker i en Wagner Gruppe massakre og hvis jeg var i den gruppe vil jeg ikke lukke et øje.
sep 2019
Følger: 2 Følgere: 31 Emner: 55 Svar: 613
Spændende hvor længe Wagner gruppen får lov til at overleve, hvis de ikke tilslutter sig den Russiske hær !
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
apr 2019
Følger: 4 Følgere: 31 Emner: 326 Svar: 2.125
Hverken pres inde eller udefra ser ud til, at kunne vælte Putin, så hvad bliver næste skridt når ingen vil snakke fred.?
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
apr 2019
Følger: 4 Følgere: 31 Emner: 326 Svar: 2.125
Og Leon du har da påstået, at man ikke kan regne med Putin, så hvis du ikke ser ham som mere farlig nu tror jeg er piv naiv.
dec 2014
Følger: 139 Følgere: 154 Fotoprofiler: 1 Emner: 1.644 Svar: 7.656
dec 2014
Følger: 11 Følgere: 87 Emner: 456 Svar: 3.710
Den eneste der kan stoppe den, er den som startede den.
Men det tillader Putin's ego ikke! Han har aldrig accepteret Ukraine som en selvstændig stat/land.
Det er frygtelig med de store tab af menneskeliv, ødelæggelse, sorg over mistede familie medlemmer fra begge sider.
Ja, våbenindustrien lukrerer på krigen, hvilket absolut ikke er godt.
Men hverken Vesten eller Amerika har noget at vinde ved at denne krig startede eller har fortsat.
Det koster dyrt for os alle. Ikke mindst når Ukraine er at betegne som 'verdens kornkammer', hvor mange lande og nationer er afhængige at den afgrøde som kommer derfra. Den er livsnødvendig for dem.
Forhandlinger? Hvordan skal man forhandle med een der fuldstændigt lovløst angriber ens land? Og som iforvejen har taget en del, Krim?
En diktator som føler sig berettiget til at annektere endnu mere af et suverænt selvstændigt land?
Som fører krig mod et søsterland?
Der er simpelthen INGEN undskyldning for Putin's handling.
JevgeniJ Prigozjin.