Bjergbestigning - Mount Blanc Bjergbestigning - Mount Blanc
Yo!
En god kammerat har inviteret mig med på en tur ned over bakken, og det var jeg jo klart frisk på! Jeg står derfor og skal have en masse udstyr, da jeg næsten intet klatreudstyr har, jeg søger en masse information både om udstyr, klatring og gerne personlige erfaringer fra andre.
Planen er vi begiver os ud i en 5 mands gruppe, min kammerat var på bjerget sidste år, men måtte opgive da hans issko svigtede højt oppe, en af hans gode venner der også skal med er vidst rimelig erfaren mht. klatring og bjergbestigning.
Er der ting jeg kan gøre op til, for at sikre en bedre oplevelse og at succesraten stiger? - Jeg er i rigtig god fysiskform og vant til at slæbe en tung rygsæk mange kilometer, har klatret ganske lidt på væg og repellet lidt.
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 28 Fotoprofiler: 1 Emner: 83 Svar: 1.066
mar 2007
Følger: 2 Følgere: 2 Emner: 12 Svar: 867
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 28 Fotoprofiler: 1 Emner: 83 Svar: 1.066
Men det ændre ikke på emnet
Bjergbestigning - Mount Blanc