{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
402 visninger | Oprettet:

Meningitis. {{forumTopicSubject}}

Ja hvad sker der læser om hvordan flere læger i Danmark ikke kan give en diagnose på meningitis.
Da jeg var barn og sener voksen var/er der ting man skulle se efter og det var lysfølsomhed og nakkestivhed.
Så hvordan kan en eller flere læger tage så gevaldigt fejl, så meningitispatienter ført får medicin mange timer senere og som gør at der kommer dødsfald (så på tv om flere eksempler), hvis det var en af mine kære der døde grundet sådan fejl (vil jeg hade systemet resten af mit liv).
Hvordan vil du/i have det?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.
  • Manglende strøm i en væg og en toløbet kontakt, der ikke kan slukke i kolonihaven 880 kr.
  • Skift af bruse armatur 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Meningitis.
  • #1   9. apr 2017 Jeg vil sagsøge systemet.

    Staten mener at forekomster er faldende

    //citat
    Vi ser en faldende forekomst af meningokoksygdom, der kan give meningitis, og derfor vurderer vi ikke, at tilbud om vaccination til hele årgange er rimelig i forhold til de sideeffekter,
    //citat slut

    Ja så har vi brugerbetaling igen

    Nu får jeg hvert år influenza vaccine som er gratis fordi jeg i mange år har døjes med lunge betændelse, og sjovt nok så virker det selv om det ikke er målrettet min sygdom. I 3år har jeg ikke haft lungebetændelse eller influenza - så ja vaccine mod Meningitis burde være gratis for de forældre som ønsker at beskytte deres barn. Bakterien er luftbåren og bare en som er smittet gør at alle i børnehaver og fritids ordninger risikere at blive smittet.

    Selv om det sker med dødsfald så mener man stadig ikke det er nødvendigt. Jamen så kan de da lige tage en snak med de 3 forældre som mistede deres barn.

    Man kan så spekulerer på hvor mange døde og syge der skal til epidemi skal vi vente på det eller forebygge.?


  • #3   9. apr 2017 Et af mine børnebørn var et par år, da hun blev indlagt med symptomer bl.a. røde pletter, og blev straks sat i gang med behandling af penicillindrop.

    Det viste sig senere gudskelov, at var det ikke var Meningitis, men hellere straks starte en behandling end vente med fatale følger.


  • #4   9. apr 2017 @ Lone....De 3 der døde af Meningitis, der refereres til, var unge mennesker på omkring de 20 år, og hvor fædrene senere havde fundet sammen.

  • #6   9. apr 2017 Annella Nej enig, men da jeg var - 8.år blev jeg indlagt med meningitis symptomer og der talte lægerne om hvor lang tid jeg kunne leve (frem for at give mig medicin) nu var jeg jo så heldigt at det bare var et ekstrem (hold i nakken som var kommet i løbet af natten), men ja der er mange gange hvor medicin er livsnødvendigt og hvor den skal gives med det samme, men ja så er der alle de tilfælde hvor medicin desværre bare gives for tit.
    Men ja alt med måde.


  • #7   11. apr 2017 Min storesøster døde af meningitis, ja inden jeg selv var født, hun var fra 1951, og jeg fra 1959..... Jeg har dog stadig en storesøster fra 1953..... Sjovt nok var pigebørn i højsædet hos nogen i min mors familie, medens min fars familie var ligeglade med kønnet....
    Jeg oplevede en lille forskelsbehandling, men havde en dejlig farmor og morfar, men min mormor er røget i glemmebogen.



  • #8   13. apr 2017 Markgreven jeg må sige at i min verden er alle børn unik uanset køn, tro, farve og hvad der ellers vil kunne skrives smiley

Kommentér på:
Meningitis.

Annonce