Digimods af far her :D

2.555 visninger | Oprettet:

Nu så jeg lige muligheden for at smide lidt billeder op her, så her har i noget af det jeg sidder og laver, når jeg har alt for meget fritid... Der er billeder af alt hvad jeg har lavet gennem tiden, med det nyeste først (billeder af samme bil er placeret sammen så det gør det nemmere at sammenligne).

Skriv hvis i har brug for hjælp til noget, eller bare ønsker et digimod af jeres egen bil c",)

- DK-Brun -
Mand | 40 år | Oprettet: 7. feb 2007
Du følgerFølg ikke

Kommentér på:
Digimods af far her :D
  •   17. mar 2008 Jonas --> Det er meget forskelligt.. Jeg sidder bare og kigger efter billeder af biler og søger efter inspiration til mit mod indtil jeg falder over de fælge jeg har lyst til at smide på mod'et..

    Men her er da lidt smiley http://z4.invisionfree.com/CSC_Resource_Area/index.php?showtopic=23


  •   16. mar 2008 hvor finder du dine fælge ??? kan ikke finde nogen der er pæne men det har du kan jeg se

  •   20. jan 2008 Hehe sådan kan det jo gå i al sin hast smiley

  •   6. jan 2008 Det sidste mod jeg har lavet her, har jeg brugt 4 dage på at lave.. Har heller ikke tålmodigheden til at sidde med det hele på en gang så jeg har taget det i små bidder af en time af gangen ca.. Så er det lidt nemmere at overskue.

  •   6. jan 2008 Hehe mange tak for ros Birk c",)

    Det er bare at blive ved med at lege med det. Så kommer det hele til dig. Jeg er også selv startet fra bunden af for et par år siden..


  •   29. dec 2007 det er bare fint

  •   29. dec 2007 super.
    Tusind tak smiley
    og igen, det ser rigtig godt ud :O)


  •   29. dec 2007 Daniel --> Det kan vi sku godt prøve.. Vil lige om på den anden side af nytår, så kan vi godt finde ud af noget.. Har ikke tid før, da jeg står for noget arrangement til en nytårsfest ;0)

    Guldbæk --> Tak. Det jeg gør, er at jeg finder en donorbil med et fedt skørtesæt på. Hvis bilerne har den samme vinkel er det som regel bare at skære det ud (jeg bruger her lasso tool - tast L når du er i photoshop) fra donorbilen og sætte det over på den bil du er ved at style.
    Har bilerne ikke helt den samme vinkel, tager jeg hver enkelt del (bagskærm, sideskørte, forskærm, forkofanger) og tilpasser dem så det ser så ægte ud som muligt. Det er lidt mere pillearbejde når vinklerne er forskellige, men resulatet bliver så meget bedre af det, end hvis du bare smider det over.


  •   29. dec 2007 hvordan laver du skørterne til dem? (bruger cs3)

  •   29. dec 2007 hva kasper er du med på en udfordring med hvem der kan lave den bedste du bestemmer bil og hvor lang tid vi har

  •   29. dec 2007 flot..!

  •   28. dec 2007 Hehe.. Lyder godt smiley

  •   28. dec 2007 Peter --> Hehe det skulle aldrig være Nissan'en vel? smiley

  •   28. dec 2007 Tror jeg nok ihvertfald.

  •   28. dec 2007 Cedde --> Der ligger en masse tutorials rundt omkring på nettet. Bl.a. kan nævnes www.digimods.co.uk/tutorials . Dette er de mest basale teknikker du kan bruge til forskellige redigeringer. Derefter er det bare at eksperimentere med de forskellige funktioner.

    Jeg bruger selv Adobe Photoshop 7.0, men det har stadig langt de fleste af de funktioner som Photoshop CS2 og Photoshop CS3 også har.. Og så er det langt mindre krævende af din pc.


  •   28. dec 2007 Men hvordan fanden kan man smide fede fælge på ?
    Ændre lakken så den bliver mega fed..
    Skygger og alt det ?
    + skørter..
    Fatter hat af det smiley


  •   28. dec 2007 cedde B > Du kan købe Adobe Photoshop, det er bare halv dyrt smiley Det er det bedste program til billedredigering.

  •   28. dec 2007 Hva skal man bruge af program ?

  •   28. dec 2007 du har sgu os lige givet mig lidt idéer, tak for de pæne ord. og i lige måde, du er os rimelig vild til det. smiley

Annonce