{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Et par af mine yndlingsbilleder :].

863 visninger | Oprettet:

Tja, nogle af mine yndlingsbilleder :).
Jeg har næsten lige fået mig et Canon EOS 1100D af mine forældre, og jeg er bestemt ikke verdens bedste n_n. Men jeg hygger mig med at tage billeder, og derefter redigere dem lidt mht. farverne C:.

Sassie
Kvinde | 28 år | Oprettet: 21. aug 2011


Kommentér på:
Et par af mine yndlingsbilleder :].
  •   16. jun 2012 Hun bad jo ikke om at få en klog person til at "gøre hende bedre?"

  •   16. jun 2012 Men ta' det som, når du er ude og ride på din hest.. Og folk siger hvad du kan gøre bedre? Indten tager man det til sig eller ignorere det?

  •   16. jun 2012 Altså... Håber for dig, at du ikke faker din alder.. For så er du bare endnu mere trist at hører på... Hvilket er noget af en bedrift..

    Den sidste del med du har ondt i maven, kan jeg ikke lige se hvad det har med samtalen at gøre? Men til den bedrevidende-delen.... Fordi jeg mener, at ved at få konstruktiv kritik af andre, bliver man en bedre fotograf/amatør-fotograf. Så egentlig gør jeg hende bare en tjeneste? Samtidig lærer jeg også, at finde basale fejl bedre, og kan rette det i mine egne billedere?


  •   15. jun 2012 Mathias: Måske er jeg 15, måske ikke? Du ved faktisk ikke hvor gammel jeg er, så til den Kiss ma' ******* og så vidre.
    Men jo, men ligenu har jeg ondt i maven og magter ikke andet.
    Piver, nah. Men derfor kan jeg da vide at noget af det mest irterrende der er sat på jordren som en splint i andres røv, er bedrevidende personer, der skal rette på det man rent faktisk mener er ret godt?


  •   15. jun 2012 Sarah Sofie: Du er 15? hvem kalder du for lille put?

    Om jeg vil hakke på hendes billedere er vel mit eget valg? Hun har trods alt sagt ja til vilkårende her inde?
    Jeg hører ikke Sacha, som hun åbenbart hedder, pive over jeg kommentere dem? Tværtimod? Hvorfor er det så du begynder at beskytte hende?Bør du ikke have et mere indholdsrigt liv, siden du forsvare hende, når hun klare sig fint selv?


  •   15. jun 2012 Sacha: Elsker dine bilelder. Just sayin'

    Mathias: Hør her lille put ;). Det komiske er at du er så skide klog og du såp bruger din "kostbare" tid på at sidde og hakke ned på en piges billeder? Fat dog at hun er røv hamrende ligeglad? Det er da åbenlyst for en vær, at hun bare tager billeder for sjov? Det gør jeg også...Og helt ærligt mandse, hvorfor er det et behov du har? Bør du ikke have et mere indholdsrigt liv? Måske er jeg heller ikke bedre at jeg MAGTER at blande mig, men nu holder jeg en del af Sacha.

    hvis tøsen vil ligge billeder ind er det da OVERHOVDET ikke dit ansvar at fortælle hvorvidt hun er prof. nok? Det er da hendes eget valg? Hvis hun hygger sig med at tulle rundt og tage billeder. og smide lidt farve ind, er det da ikke dit problem Sveskemås. Siger det bare, for det er da et tydeligt tegn på mangel af respekt. Hvis du nu synes det var hyggeligt at tulle rundt på en hest, og jeg så, som har en del forstand på heste, så begyndte at bede dig om diverese ting, ville du så ikke syntes jeg var en bette smule fucked i hovdet????


  •   14. jun 2012 Freja - Tak :).

  •   14. jun 2012 Mathias - Jeg har ingen forstand på Photoshop, kun SAI :). Og jeg ved heller ikke, hvordan at man kan få det sat til så det ikke udløber :).

    Hvor præcis er det, du mener jeg beklager mig over at få kritik :)?


  •   14. jun 2012 Hvorfor skulle du også bruge flere 1000 på det? Først og fremmest kan man få 30 dage prøve med Photoshop. Når du har har hentet det. Kan du gøre at det bliver ved med at være der, og det ikke udløber smiley

    Kan vi godt lege


  •   14. jun 2012 Mathias - Jeg har ikke lyst til at bruge flere 1000 kroner på et program :). Jeg har det fint med at bruge gratis programmer :).

    Jeg beklager mig heller ikke ;)?


  •   14. jun 2012 Som de er nu, synes jeg ikke det er noget specielt. Men hvis du nu brugte en time på at se videos på nettet om Photoshop, vil du få meget bedre resultat, frem for at trykke en gang og så har den lavet det hele for dig smiley
    Plus du lærer også at forstå dit kamera lidt bedre smiley

    Så kan du heller ikke beklage dig over det smiley


  •   14. jun 2012 Mathias - Ja, jeg er for stolt til at lytte, det indrømmer jeg gerne :).
    Du har selv skrevet, at de var dårlige ;).

    Jeg har hverken skrevet jeg ønsker det eller har frabedt det :). Det er jeg godt klar over :).


  •   14. jun 2012 De er ikke Så dårlige, de mangler bare nogle små ting, men du er for stolt til at lytte.

    Og du har heller frabedt kritik?


  •   14. jun 2012 Mathias - Fordi jeg har lyst til at vise mine åbenbart utrolig dårlige billeder frem :). Jeg er stolt af dem :).
    Og jeg ved godt man får enten ros eller kritik for ens ting her på Baboom, men jeg har ikke skrevet nogen steder, at jeg ønsker kritik på mine billeder :).


  •   14. jun 2012 Jeg er mere en glad for jeg kan få et smil frem på dine læber smiley

    Når det er sagt... Så må jeg lige stoppe dig "Desuden har jeg slet ikke bedt om at få kritik" Hvis du ikke har bedt om kritik? Hvorfor helved ligger du så virkelig amatør billeder ind på Baboom?


  •   13. jun 2012 Mathias V - Hvor er det dog dejligt, at jeg kan sidde her og grine af det du skriver :).
    Jeg er IKKE professionel. Jeg har ikke en helvedes masse udstyr til at tage billeder, jeg har KUN mit kamera, og jeg er mere end tilfreds :).
    Fair nok at du/I kommer med kritik, men jeg har ikke tænkt mig at bruge det til en disse :). For jeg kan lide mine billeder, som de er.
    Og nej, jeg kan ikke se at s/h koneventeringen er af helvede til, for jeg har ikke en skid forstand på det ;). Jeg synes mine billeder er flotte, og jeg kan godt lide det :).
    Så om du synes de er dårlige/kedelige, det er dit valg. Jeg elsker de billeder jeg har taget, for mig er det det vigtigste :). Desuden har jeg slet ikke bedt om at få kritik :).


  •   13. jun 2012 Fordi du ikke kan gøre redigeringen bedre er de jo ikke vellykket... Du kan vel Forhåbelig se at dit s/h konventering er af helvede til?

    Og du mangler lys på det først billed, hvilket en reflektor ville have gjort..

    Dit nummer 2 billede burde have mindre blænde, så der er fokus på hele motivet..

    Bund og grund er alle billederne dårlige/kedelige og har bare fået en færdig redigering, som du bare skulle vælge og ikke selv lave..


  •   13. jun 2012 B & W - Det er jeg godt klar over, men som sagt så går jeg ikke op i det, da jeg aldrig bliver professionel og ikke vil være det :).
    Og synes godt man må være tilfreds, når man næsten lige har fået sit kamera og at man godt kan lide motivet :). Der er mange andre billeder jeg har taget, hvor de ikke er særlig gode, så de billeder her er nogen jeg er meget tilfredse med og det skal jeg have lov til at være :). - Også selvom jeg ikke bliver bedre af at være tilfreds med mit arbejde som det er ;).


  •   13. jun 2012 Hvis du er tilfress med dit arbejde som det er bliver du aldrig bedre =)

  •   13. jun 2012 B & W - Så er det jo godt at jeg er tilfreds med dem, præcis som de er ;).
    Jeg er ingen professionel, og jeg bliver det aldrig. Er glad nok for at få lidt konstruktiv kritik, men så meget går jeg heller ikke op i det :). Og billeder kan jo ikke falde i enhvers svag, vel ;)?
    Selv mener jeg at redigeringen er pænt til billederne, og at den samtidig med er utrolig vellykket når jeg ikke har en skid forstand på det :).


  •   13. jun 2012 Billederne er fine, selv om skarphed ikke er helt optimal på nogle af dem, redigeringen er i mine øjne langt fra vellykket og billederne havet været pænere uden.

  •   13. jun 2012 smiley Var så lidt

  •   13. jun 2012 Lea V - Hehe tusind tak :3.

  •   13. jun 2012 Rigtig fine billeder smiley Meget gennemført arbejde !

  •   13. jun 2012 Kiksen - Haha, det var da meget godt ramt så :D.

    Se7en ^ - Et gratis program, Picasa 3 :). Gider ikke gå ud og bruge flere 100-1000 kroner på et program, jeg kommer til at bruge måske et par gange om måneden :).


  • Se7en ^
    Se7en ^ Tilmeldt:
    feb 2012

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 40
      13. jun 2012 Hvilket program redigere du med.?

  •   13. jun 2012 Kan jeg godt forstå smiley
    Er generelt ikke til natur billeder, men lige det har du sgu ramt meget godt smiley


  •   12. jun 2012 Kiksen - Det billede er jeg også meget glad for :).

  •   12. jun 2012 Det sidste billede kan jeg rigtig godt lide

Annonce