PC /  Computer ( gruppen )

PC / Computer ( gruppen )

Medlemmer: 108
Forside Forum Medlemmer Annoncer Fotoprofiler
702 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Big  $
Big $
Tilmeldt:
24. jan 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 33 Svar: 1.335

x740xl opløsning på tv. x740xl opløsning på tv.

er endelig hoppet med på hd tv bølgen, og og har en lille medion pc, til og stå som mediecenter, med et Radeon x740xl kort i.
den primære skærm, er en 17" med en max opløsning på 1280*1024, og så er tv'et sat til som udvidet skærm, med et dvi - hdmi kabel. men jeg kan ikke gå over de 1280*1024 opløsning på tv'et .. ???
hvis jeg kører med tv alene, enten på dvi eller vga udgangen, kan jeg sagtens gå op i max opløsning..
er det bare en generel begrænsning der er, at den primære skærm, bestemmer den højeste opløsning, eller er det en begrænsning i det gfx kort. . ???


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Græsslåning + små klip af busk 600 kr.
  • Fræse havestykke 1.625 kr.
  • Vinduespudsning inde og ude 700 kr.
  • Sætte 2 lamper til og hænge dem op. 1.000 kr.
  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.
  • Rem hoppet af havetraktor 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  x740xl opløsning på tv.
  • #1   14. jan 2012 Det er jo et oldgammelt kort, jeg tror ikke det understøtter skærme uafhængige af hinanden.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Radeon_R420
    Release date 2004 - Snart 8 år gammelt.

    Det kan også være det operativsystem du kører.
    Kan forestille mig det er Windows XP - jeg ved ikke om det kan skifte opløsninger uafhængigt af hinanden.


  • #2   14. jan 2012 er fuldt klar over det er gammelt.. men det gør hvad jeg har brug for.. indtil videre..
    og ja, kører xp..
    det kan sagtens køre med udvidet skrivebord, også forskellige opløsninger, men jeg kan bare ikke få højere opløsning, på den sekundære skærm, end den primære bruger..
    hvis jeg sætter tv som primær skærm, kan jeg sagtens få det, som jeg vil havde det, men vil jo HELST havde den lille 17" som primær. .


  • #3   14. jan 2012 Prøv at køre med den lille skærm som primær og den store som sekunder, og sætte opløsningen til det maks understøttede. Derefter, prøv at slukke helt for computeren, og tænde den igen.
    Det skulle have rettet fejlen for nogle.


Kommentér på:
x740xl opløsning på tv.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce