Ytringsfriheden.

Ytringsfriheden.

Medlemmer: 8
Forside Forum Medlemmer Annoncer Fotoprofiler
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af altanafskærmning 1.000 kr.
  • Samle puslebord 300 kr.
  • Fjerne overskydende jord, så det er plan med græsset 500 kr.
  • Rengøring af ovn 300 kr.
  • Hjælp til montering af skab 205 kr.
  • Bortkørsel og bortskaffelse af jord 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Antibussen.
  • #1   9. aug 2018 Ja og opret nogle mindre busser, der hvor der ikke er så mange passagerer ---- det MÅ da kunne betale sig

    med er uden licens smiley


  • #2   9. aug 2018 Ja, Britta, det vil være smart.


  • #3   9. aug 2018 Det lyder så enkelt, at man kører med mindre busser uden for myldretiden.

    Så enkelt er det bare ikke!

    Det betyder, at der skal være to busser: En lille, og en stor. Dvs, at der skal betales for begge to busser. Løn til chauffør er det samme, om det er en stor eller lille bus.

    Ang. vedligeholdelsen af busserne, så er det blevet rigtig dårligt, siden amter/regioner udliciterede busdriften. Mange vognmænd er "sultne" for at få kørsel, hvorfor de presser priserne i bund, når der gives tilbud.
    Det betyder, at der ikke bliver afsat nok penge til vedligeholdelsen. De tror/føler, at de sparer ved at udsætte reparationer og vedligehold. Fakta er, at det ofte bliver meget dyrere.

    De busser, der bruges til sport og koncerter, er nogle, der er på vej ud af almindelig drift. Selvfølgelig skal bremser og sikkerhedsudstyr være i orden, MEN HUSK LIGE, at det er professionelle chauffører, der kører busserne. De kan sagtens håndtere mindre uregelmæssigheder.



  • #4   9. aug 2018 Det der med mindre busser, da tænker jeg på de områder, hvor der ikke bor ret mange mennesker --
    Og jeg tænker at mindre busser må være billigere i drift
    ------- om alle omstændigheder, så fylder de i hvert fald mindre på vejene smiley


  • #5   10. aug 2018 Selvom det er prof. chauffører, skal busserne da overholde gældende love. Også selvom de er på vaj ud.


Kommentér på:
Antibussen.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce