{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
642 visninger | Oprettet:

Jonas L
Jonas L
Tilmeldt:
17. feb 2007
Følger: 1 Emner: 7 Svar: 6

New York tur ! {{forumTopicSubject}}

Har planer om at tage til New York med nogle venner her i slutningen af sommerferien. Jeg ved ikke så meget om at rejse, med syn på forsikringer og sådan. Nogen der kan hjælpe mig ? Rejseforsikring, sygeforsikring, afbestillingsforsikring, visum.. Hvad skal bruges og hvad kan man rejse uden. Regner med at blive der et par uger.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afmontering af gaskomfur 1.200 kr.
  • Montering af skabslågrr 650 kr.
  • Fixe afløb i Vesterbro køkken og (evt tjekke opvasker) 900 kr.
  • Opsætning af 2 lampe 300 kr.
  • Skift af dørbælg på vaskemaskine 600 kr.
  • Samling af have bænk 250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  New York tur !
  • #1   17. maj 2008 Yo Jonas.

    Jeg var i NY i november, kan kun anbefale det.
    Det er en MEGA fed by og der sker altid noget.


  • #2   17. maj 2008 du skal ha en rejseforsikring der dækker hele verden, det kan dit forsikringsselskab hjælpe dig med.. ellers kan du ringe til europæiske rejseforsikring.. en afbestillingsforsikring kan godt anbefales.. i til fælde af du bliver forhindret osv.. personlig har jeg det hele inkl ved mit forsikringsselskab i min indbo. ang visum skal du udfylde et stykke papir i flyveren inden du lander i USA der skal du fortælle om formålet med dit ophold og hvor du skal bo.. og husk endelig et bevis på din reservetion af hotel evt... de kan være meget emsige derovre... skal selv til usa til august.. har familie derovre så er jævnligt derovre..

  • Jonas L
    Jonas L Tilmeldt:
    feb 2007

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 6
    #3   20. maj 2008 Okay, vi har nu bestilt rejsen og booked væresler ved Hostels. Har fundet ud af at der i min indboforsikring (bor stadig hjemme) er alt inkluderet ligesom ved dig Kim, men mit problem ligger nu ved sygeforsikringen. Fik som det vidunderbarn jeg nu er min mor til at ringe ind til vores forsikringselskab, for at høre om sygdom osv. Her sagde de at mit gule sygesikringbevis vil gælde i alle lande, inkl USA, men det syntes jeg bare lyder underligt, da jeg har læst i op til flere bøger at det ikke gør.

    Hjælp Mig ! ;D - Hvad gør i ?!


Kommentér på:
New York tur !

Annonce