743 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Hvordan holder i jeres træning? Hvordan holder i jeres træning?

Hej baboom.

Jeg står i den situation at jeg gerne vil tabe mig nogle kilo. Sidste år mistede jeg min hest, og har siden da meldt mig ind i et fitnesscenter. Mit problem er bare at jeg har enormt svært ved at holde min træning ved lige, simpelthen fordi det keder mig helt enormt!
I min hverdag spiser jeg sundt, men da den også er ret travl pga. Gymnasiet, hvor jeg går i 3.g, samt mit arbejde, så bruger jeg det oftest som en undskyldning til at undgå træningen. Jeg må indrømme at jeg er lidt på bar bund, mht hvad jeg skal gøre, da jeg har mistet lysten til at træne.

Så mit spørgsmål til jer lyder; hvad gør I for at holde motivationen ved lige?
og hvordan får I det til at passe ind i jeres måske travle hverdag, uden at gå rundt med dårlig samvittighed, fordi der så er noget I tilgengæld ikke når?

På forhånd tak smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Moving out cleaning 800 kr.
  • Break a lock of storage as I have lost the key for it. 350 kr.
  • Hanging curtains 800 kr.
  • Fjerne tag på carport 2.000 kr.
  • Vi har køb en Elektrisk bil til vores barn- bilen hedder Toyota FJ Cruiser til 3 år og vi vil gerne have den komplet samlet til idag 350 kr.
  • Etablere udendørs stikkontakt 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvordan holder i jeres træning?
  • #1   3. okt 2012 jeg træner 5 dage om ugen skal til træning lige om lidt, træner altid inden arbejdet, orker ikke om aften, og så går det ikke ud over min hverdag, nu ved jeg ikke hvad du træner men du skal jo lave noget du synes er sjovt, og det med motivationen det ved jeg faktisk ikke jeg elsker det og kan ikke undvære det

  • #3   3. okt 2012 og jeg har to jobs og familie og 3 børn, så det med dårlige undskyldninger er bare dårlige undskyldninger smiley

  • #4   3. okt 2012 Jeg styrketræner netop for at holde min muskulatur ved lige fra da jeg red smiley
    Jeg er totalt indforstået med, at det er dårlige undskyldninger der gør jeg ikke får trænet.
    Chris: alt løb for mig er bandlyst pga. En skade i begge ankler, og jeg cykler meget i forvejen smiley


  • #5   3. okt 2012 måske dit program skal justeres så det ikke er så langt, og varieres lidt, eller er det det med at tage afsted du har det svært med?

  • #8   3. okt 2012 Lars: Synes mit program er fint, jeg bruger omkring en time på det smiley

    Chris: Det må jeg lige undersøge, om det er i mit område smiley


  • #9   3. okt 2012 træner også cirka 5 gange om ugen. Næsten altid morgentræning inden arbejde. Har fuldtidsjob, læser ved siden af og har en søn.
    Får dårlig samvittighed hvis jeg springer flere dage over.

    Det er mere end hobby end et redskab til at tabe sig for mig. Det interessere mig at opnå resultater og spise sundt. Det har det dog ikke altid gjort. Men nu er det en vane.

    Træner oftest sammen med nogle som er længere end jeg er. Det motiverer mig meget.


  • Casper S
    Casper S Tilmeldt:
    apr 2007

    Følger: 1 Svar: 159
    #10   3. okt 2012 Kan godt lide du skriver du har travlt pga. du går i 3.g, men overvej hvordan din hverdag vil se ud i fremtiden? Det kan måske sætte lidt skub i dig også.
    Du kan evt. finde noget du vil træne op til, et løb, konkurrence etc.


  • T.J V
    T.J V Tilmeldt:
    jan 2009

    Følger: 1 Emner: 25 Svar: 60
    #11   3. okt 2012 Mix it up! Ændre dine vaner i trænings centeret - Øvelser / Rep / Intensiteten /..
    Når du står op, kig på din krop i spejlet, se om der er noget du vil forbedre og fokuser på det område med høj intensiteten under træningen, hvor efter du vil ha en vidunderlig følse af awesomehed! ;´) Og hold dig mål rettet, ved og gøre det om og om igen på andre områder på kroppen, sæt dig små mål og nå dem!


  • #12   3. okt 2012 Jeg takker for rådene og tager dem alle til mig. mht. mål er det blot at tabe mig, jeg har det måske bare med at give lidt for hurtigt og ikke være så viljefast smiley

    Casper S: Jeg er udemærket klar over hvordan min fremtid vil se ud mht. hverdagen. I mit indlæg påpeger jeg blot, at det kan blive en smule hektisk når jeg har sent fri, skal lave afleveringer, lektier og har to jobs oveni smiley Det er måske bare lige dét, at få tingene til at gå op i en højere enhed, som jeg har lidt svært ved smiley


  • #13   3. okt 2012 Find et idol

  • #14   3. okt 2012 Find et center som enten åbner tidligt eller lukker sent, så bliver du ikke presset på tiden.
    Få lavet et kort og effektivt program for at bringe tiden ned.
    Find en bekendt at træne med. Det skal ikke være en ven, da der så går snak i det.


    Jeg har fået det som vane at træne og bliver hyperaktiv og kan ikke sove, hvis jeg ikke får gjort det. Og så sover man bare pisse godt efter hård træning smiley


Kommentér på:
Hvordan holder i jeres træning?

Annonce