556 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
6 Svar
Lan gennem switch Lan gennem switch
Hey BB
jeg har lige købt Comand and Conquer Gernerals sammen med en kolega vi arbejder ud og vil derfor gerne spille det over lan sammen som i gamle dage
sidst jeg brugte min switch var ca. for 10år siden så der er jo sket noget siden men den virker osv..
men problemet er at vi kan slet ikke finde hinanden har også prøvet at dele en mappe osv.. men man kan slet ikke finde hinanden.
nogle der ved hvad der kan være galt
kan det være noget med noget ip?
håber på at der er nogle der kan hjælpe
0 synes godt om
feb 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Emner: 69 Svar: 334
nov 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 37 Svar: 2.428
feb 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Emner: 69 Svar: 334
nov 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Fotoprofiler: 1 Emner: 37 Svar: 2.428
feb 2007
Følger: 2 Følgere: 2 Emner: 20 Svar: 2.485
Hvis ikke I har internet tilsluttet, og ikke har brug for automatisk tildeling af IP adresser, så gør som skum-cat siger. Skift jeres IP adresser, hvor det kun er det sidste tal der er anderledes, som givet som eksempel. Tryk en gang ned, og lad Subnet Mask være hvad Windows sætter den til, så længe det er den samme som hos din ven.
Yderligere skal i ind i Network and Sharing Center og åbne op for Network Discovery. Altså, hvis ikonet til netværket er en bænk betyder det at windows synes det er et offentligt netværk, og har altså lukket for alle sluser. Gør det til et hjemmenetværk.
Hvis ikke det virker går man ind i Advanceret og sætter network discovery til, og slår password protected sharing fra.
Lidt forvirrende, men når man sidder og ser på det giver det god nok mening.
feb 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Emner: 69 Svar: 334
Lan gennem switch
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside